Czy zęby można prześwietlić?

Prześwietlenie naszego ciała w celu odnalezienie źródeł chorobowych lub złamań to obecnie zupełnie normalna rzecz. Ostatnimi czasy metoda ta jest popularna również w przypadku uzębienia. Każde prześwietlenie kojarzy nam się ze skutkami ubocznymi np. narażeniem na nadmierne promieniowanie. Czy prześwietlanie zębów jest więc dla nas bezpieczne i nie spowoduje ich zniszczenia i naruszenia struktury? Bydgoscy stomatolodzy (a dokładnie: http://dentysta-stomatolog.com/bydgoszcz,1.html) odpowiadają. Promieniowanie zawsze odrobinę szkodzi, jednak warto zadać sobie pytanie, czy bardziej opłaca się zrobić odrobinę szkodliwe badanie i móc wyleczyć chorobę, czy jednak żyć w nieświadomości i pozwolić rozwijać się stanom chorobowym? Odpowiedź jest chyba oczywista. Jeżeli chodzi o nasze zęby to RTG jest bezpieczniejsze niż mogłoby się wydawać. Jest to spowodowane tym, że aby przebadać kościec uzębienia potrzebna jest naprawdę niewielka dawka promieniowania. Poza tym nie działa ona na inne części organizmu ponieważ zęby są "na wierzchu". W przypadku badania np. kości uda, promieniowanie musi przejść przez skórę, warstwę mięśni, tkanek i żył a to nie wpływa na nie dobrze. Dodatkowo, aby zobaczyć co dzieje się z kośćmi trzeba wygenerować większą moc. Jeżeli nie ma takiej potrzeby to nie powinniśmy wykonywać go bez wyraźnego zalecenia bydgoskiego dentysty. Często bywają urazy, których największa część znajduje się pod powierzchnią dziąsła, dlatego też konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby dokładnie zobaczyć i wybadać jak zmienił się układ zębów wskutek uderzenia lub wypadku.

Dzięki badaniom RTG można wykryć zmiany nowotworowe znajdujące się w jamie ustnej lub nawet w części ucha środkowego. Bardzo często badania tego typu wykonuje się przy rozpoczęciu leczenia stałym aparatem. Trzeba sprawdzić układ zębów już od poziomu samego korzenia. Jest to bardzo ważne, aby przewidzieć dalsze przesuwanie się zębów wskutek podjętego leczenia. Badanie prawie zawsze wykonuje się również w przypadku chirurgicznego usuwania zębów, które są chore. To robi się również wtedy kiedy stosuje się stałe implanty, takie badanie jest konieczne. Kiedy rezygnujemy z leczenia, to mamy prawo wystąpić o udostępnienie naszej dokumentacji i zdjęć, aby nie robić następnych, i narażać się na ponowne promieniowanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>